Onions, similar to garlic, space members the the Allium family, and also both of these room high in sulfur-containing compounds, which space responsible for their odors. Onions are high in vitamin C, fiber and also each serving has less 보다 50 calories.

You are watching: How much does one onion cost


*
“Onions” (CC by 2.0) by  JeepersMedia

How lot do onions cost?

Onions generally sold in ~ the grocery keep or farmers industry will through the pound or by the bunch. No matter just how they space packaged, the price different according come what kind of onion you are buying and where girlfriend live. Common species of onions, as described inside the table below, can incorporate the red onions, scallions, Vidalia, brown, and also yellow onions. Red onions are known to cost an ext than the white and brown, but, lock also administer a distinct flavor when compared to other varieties. Overall, onions, regardless of the form of onion friend purchase, you setup on safety $1 come $3 per pound. Refer to our table below to view what each kind of onion deserve to cost.

Scallions or environment-friendly onions are commonly sold by the pound or by the bunch, and the average price of a bunch can be roughly $0.50 to $1. Some stores market onions through the pound, and the price, if offered this way, can run anywhere from $2 to $3 per pound, do the average bunch expense $1.50 come $2. The very same price range can be applied to yellow onions. They also cost approximately $1 come $2 per pound. However, there space times once their price walk higher, especially if the crop outlook isn’t as great as front years.

Vidalia onions, top top the other hand, can cost $2 come $5 every bag, through each bag containing as much as 10 onions.

FoodCoop.com, for example, list the mean price because that onions roughly the joined States. At the moment of this writing, an organic Vidalia would cost around $1.25 per lb in Georgia, if a three-pound bag would certainly retail because that $1.50 each in Canada. A loosened yellow, v no label, would cost close come $1.50 per pound, conversely, an necessary mini purplette onion would price $3.25 each.

The USDA, together of this 2013 report, says the mean fresh pound of onions will price $1.04 per pound.

TypePrice
Cippolini$3~ each
Leeks$2.50 per pound
Pearl Onion$4 per 10-ounce bag
Ramps$2.50 come $4 per bunch
Red Onion$0.30 to $1.25 every pound
Scallion$1.50 every 6-ounce bunch
Shallot$1 per pound
Spring Onion$2 every bunch
Vidalias$0.30 to $1.25 per pound
White Onion$0.30 to $1.25 every pound
Yellow Onion$0.30 to $1.25 every pound

Factors that impact the price:

Location

Not all states in the country can prosper onions. Because of that, the production of onions in limited to a details place, making that a lot high-quality for other regions that perform not have onion production. Vidalia onions, because that example, might not it is in grown in the state of Iowa. Because of this, since they should be transported, the price can it is in higher.

Season

Like many vegetables and fruits, growing onions will certainly seasonal in many parts that the country. If the is taken into consideration to be the offseason, climate you will most likely pay more per pound.

Production

Some onions space grown naturally and also preservatives are used to store them fresh, while various other onions might be organic, meaning that they are all-natural and contain no preservatives. Finally, there space onions that are created in an fabricated setting. The way the onion was developed is going come greatly impact the price. Organic onions are going to price the most.

Tips come know:

Onions deserve to be added to practically any dish to boost the flavor, however this is no their just use. Castle can additionally be offered to loss insects, because that example. They also have a selection of medicinal effects. Due to the fact that they are rich in vitamin C, they have the right to be offered to treat colds, coughs and asthma. These impacts can be felt through inhaling the onion vapors. Onions are additionally a great source the fiber and other key nutrients.

When purchasing onions, you must look because that a dry outer skin complimentary of spots or blemishes. The onion have to be hefty for that is size and also have no scent, follow to the nationwide Onion association of USA.

As per Onions-usa.org, dry pear onions have to be stored in a cool, dry, and also well-ventilated place. They must not be stored in plastic bags as the absence of air motion will shorten the warehouse life of bulb onions.

How can I conserve money?

Aside native shopping about for cheap onions, you deserve to save money if you have actually the time and method to plant and also grow your very own onions in your vegetable garden.

It’s almost always cheaper to purchase onions in bigger bags. Practically all grocery store stores and also wholesale clubs offer bulk bags for as tiny as $3 come $5 because that a 10-pound bag.

Local farmers industries are regularly cheaper 보다 your regional grocery store.

See more: How Much Does A Coat Weigh T Of Goods, Approximate Weight Of Goods

Advertising Disclosure: This contents may include referral links. Please read our disclosure plan for an ext info.